Laserowe operacje żylaków - faq

Pacjenci pytają, specjalista chirurg odpowiada

Na Państwa pytania odpowiada specjalista chirurg Paweł Mrozowski. Dr Paweł Mrozowski żylaki metodą laserową operuje od 2005 roku, jest jednym z pierwszych chirurgów operujących żylaki metodą laserową w Polsce.

Pytania i odpowiedzi:

Czy przed zabiegiem laserowym należy wykonać dodatkowe badania? Jeżeli tak to proszę podać jakie?
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania USG. Należy także wykonać badanie krwi: morfologię, czas krzepnięcia i krwawienia. Wyniki muszą być aktualne, należy wykonać je kilka dni przed zabiegiem.

Czy pajączki i zasinienie w okolicy stóp można usunąć laserem?
Pajączki i zasinienia w okolicy stóp leczy się wykonując zabieg skleroterapii. Więcej informacji na temat skleroterapii można znaleźć na stronie Centrum Chirurgicznego "Fragmat-Med": www.fragmat.pl/skleroterapia

Czy można wykonać zabieg usunięcia żylaków laserem, jeżeli mam żylaki z owrzodzeniem goleni?
Ze względu na małą inwazyjność i brak cięć skórnych, w przypadku usuwania żylaków metodą laserową, zabieg ten może być wykonany również przy owrzodzeniach podudzi.

Czy po zabiegu laserowego usuwania żylaków na nogach zostają krwiaki jak w metodzie tradycyjnej?
Ewentualne krwiaki pozostające po metodzie laserowej mogą być związane z wykonaniem znieczulenia w trakcie zabiegu i znikają w ciągu 7 - 10 dni.

Jestem zdecydowany na usunięcie żylaków laserem. Czy bezpośrednio po zabiegu będę mógł prowadzić samochód?
Nie, ze względu na opatrunki zakładane po zabiegu kończyna dolna może nie być do końca sprawna i w znaczny sposób utrudniać prowadzenie samochodu.

Kilka lat temu miałam robione żylaki metodą tradycyjną i zalecano mi żebym nie wykonywała tego zabiegu latem. Żylaki pojawiły się niestety ponownie i tym razem chcę je zoperować metodą laserową. Czy w przypadku usuwania żylaków laserem pora roku ma jakieś znaczenie?
Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegu latem. Tylko w przypadku jeżeli zabiegowi będzie towarzyszyła skleroterapia zaleca się nie eksponowanie kończyny dolnej na słońce.

Podobno zawsze po zabiegu usuwania żylaków laserem wykonywana jest skleroterapia. Czy jest to konieczne? Słyszałam, że po skleroterapii pozostają nieładne plamy?
Nie w każdym przypadku stosuje się po zabiegu laserem skleroterapię. Przed zabiegiem chirurg oceni czy skleroterapia jest niezbędna. Nie zawsze po skleroterapii pozostają przebarwienia, zależy to od indywidualnych cech pacjenta. Pozostałe po skleroterapii ślady o typie przebarwień są odwracalne i ustępują w niektórych przypadkach do roku po zabiegu. Przy stosowaniu odpowiednich maści można przyśpieszyć proces wchłaniania.

Mam 19 lat i na jednej nodze lekarz stwierdził żylaki. Chciałabym uniknąć zabiegu tradycyjnego. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe do wykonania zabiegu laserowego?
Nie ma ograniczeń wiekowych, kryterium kwalifikacyjnym jest stopień niewydolności żylnej.

Pięć lat temu miałam wykonaną operację usunięcia żylaków prawej nogi. Aktualnie żylaki pojawiły się ponownie. Dodatkowo wokół kostki mam ogromny siniak, który mocno boli. Czy w takim przypadku można wykonać zabieg laserem i czy bolący siniak także zniknie po zabiegu wykonanym laserem?
To czy będzie można u Pani wykonać zabieg usunięcia żylaków laserem zależy od metody operacyjnej, którą zastosowano podczas pierwotnego zabiegu. Jeżeli zachowana została żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa wykonanie zabiegu metodą laserową powinno być możliwe. Ostatecznej odpowiedzi będzie można udzielić po wykonaniu badania USG. Bolesne zasinienie wokół kostki są najprawdopodobniej spowodowane jest drobnymi naczyniami żylnymi, które można leczyć skleroterapią po wykonaniu zasadniczego zabiegu.

Kilka lat temu miałam przeprowadzoną operację żylaków. Zabieg wykonany był metodą tradycyjną i był bardzo bolesny. Żylaki jednak pojawiły sie znowu. W gazecie przeczytałam wywiad z panem dr Mrozowskim, w którym wypowiadał się, że zabieg usunięcia żylaków laserem jest znacznie mniej bolesny niż zabieg tradycyjny. Chciałabym się zdecydować na zabieg laserowy, nie wiem jednak czy w przypadku powtórnego zabiegu możliwe jest wykonanie zabiegu metodą laserową?
Zależy to od metody operacyjnej podczas pierwotnego zabiegu. Jeżeli zachowana została żyła odpiszczelowa lub odstrzałkowa wykonanie zabiegu metodą laserową powinno być możliwe. Ostatecznej odpowiedzi będzie można udzielić po wykonaniu badania USG.

Czy po zabiegu laserowego usuwania żylaków mogą wystąpić powikłania. Jeśli tak to jakie?
Tak jak po każdym zabiegu operacyjnym także po zabiegu laserowego usuwania żylaków mogą wystąpić powikłania. Bardzo rzadkim powikłaniem jest zapalenie żył głębokich, które poddaje się leczeniu ambulatoryjnemu. Może wystąpić również przejściowa niedoczulica skóry w okolicy kostki przyśrodkowej. Powikłaniem po zabiegu laserem jest także zaczerwienienie oraz obrzęk w miejscu zamkniętej żyły, a także przejściowy obrzęk stopy. Są to najczęściej następstwa uzupełniającej zabieg skleroterapii. Po zabiegu usunięcia żylaków metodą laserową powikłania występują jednak sporadycznie.

Ile dni zwolnienia przysługuje po operacji żylaków wykonanej laserem?
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy od kilku dni wzwyż.

Laserowe operacje żylaków